Lajmet e fundit

06 / Mars / 2010

Ushtrimet bėjnė diēka tė mahnitshme pėr shėndetin tuaj. Ndoshta nuk ėshtė diēka qė

Lexo më shumë...

Ku gjindemi ne?

Kliko këtu...

Spondiloartroza

03 / Mars / 2010

 

Spondiloartroza

Spondiloartroza ėshtė njė sėmundje e shpeshtė. Pjesa qė preket mė shumė ėshtė ajo e shtyllės kurrizore. I sėmuri ndien dhimbje nė bel dhe nuk mund tė pėrkulet dot. Dhimbja pėrhapet nga fundi i belit deri nė afėrsi tė bishtit tė vertebrės sė fundit. Dhimbja shkon deri nė pjesėn zverkore. Dhimbjet e shkaktuara shpeshherė bllokojnė edhe frymėmarrjen. Ekzistojnė dy tipe tė kėsaj sėmundjeje.

 Spondiliatroza lumbare, e cila ka vetėm dhimbje tė shpinės dhe ajo e qafės, spondiloartroza cervikale. Dhimbja mund tė jetė fikse dhe pulsuese, zgjatja e saj, lokalizimi nė varėsi tė kushteve qė e favorizojnė ose nė tė kundėrt e pushojnė. Domethėnėse janė edhe pėrsėritjet dhe intensiteti i dhimbjes, i cili mund tė jetė aq i lartė sa ta bėjė jetėn e pacientit shumė tė vėshtirė.

Spondiliatroza cervikale godet sidomos moshat e rritura, nuk transmetohet nga familja dhe mund tė zgjasė nė njė kohė tė papėrcaktuar, duke shqetėsuar edhe gjumin e natės. Dhimbja ėshtė mė e shpėrndarė sesa nė rastin e njė migrene, duke u shtuar nė pjesėn e pasme tė kokės dhe sidomos nė nyjėn mes kokės dhe qafės. Shkaktohet lehtėsisht nga stresi, emocioni dhe tensioni dhe ėshtė e shpeshtė tek njerėzit depresivė dhe me ankth, ndaj njė nga metodat e kurimit ėshtė edhe psikoterapia, pasi kjo sėmundje lidhet me emocionet intence. Dhimbjet nė qafė, pėrveē se ka dėmtim tė vertebrave, ka edhe shenja tė tjera si dhimbje koke, marrje mendsh, humbje tė ekuilibrit, mpirje tė krahut, shtrėngime tė gjoksit dhe vėshtirėsi nė frymėmarrje dhe dhimbje ndėrmjet shpatullave.

Spondiloartroza lumbale shoqėrohet me dhimbje tė forta tė shpinės, qė nuk lejon tė bėjė as lėvizjen mė tė vogėl. I sėmuri duhet tė qėndrojė nė krevat tė fortė nė mėnyrė qė tė mos lejohet pėrkulja e vertebrave, duke vėshtirėsuar lėvizjen

 Shkaqet: Shkaku kryesor ėshtė dėmtimi i vertebrave tė shtyllės kurrizore, Dėmtimi vjen pėr pasojė tė ngritjes sė peshave tė rėnda, qėndrimi pėr njė kohė tė gjatė pėrpara televizorit, lodhjet e tepėrta fizike dhe streset psikologjike. Kėshilla *Tė qėndroni nė njė ambient tė ngrohtė pėr qetėsimin e muskulaturės sė kurrizit. *Kryerja e terapive fizikale pėr largimin e dhimbjeve*

*Nėse dhimbjet janė shumė tė forta atėherė nevojitet ndihma e mjekut. *Nėse nuk mund ta lėvizni kokėn ose nuk mund tė pėrkuleni duhet tė drejtoheni menjėherė te mjeku. *Tė mos ngrihen pesha shumė tė rėnda. *Merruni me ushtrime gjimnastikore pėr mesin dhe ushtroni notin. Tenisi nuk ėshtė i rekomandueshėm. *Shmangni qėndrimet pėr njė kohė tė gjatė pėrpara televizorit, pasi ēon nė dėmtim tė shtyllės kurrizore.

 Si ta kurojmė spondiloarthrozėn,Spondiloartroza ėshtė kryesisht sėmundje qė prek tė gjithė ata njerėz qė kanė punuar nė fabrika, nė minierė. Kjo pasi helmet me tė cilat punohet zakonisht nė tė tilla vende shkaktojnė dėmtime tė sistemit nervor, qė ka lidhje tė drejtpėrdrejtė me palcėn kurrizore. Pėrpos kėtij fakti, specialistėt tregojnė se spondiliatroza ėshtė edhe shfaqje e gjumit tė keq nė mėnyrė tė vazhdueshme, si dhe shfaqje e dėmtimit tė sistemit nervor. Madje kohėt e fundit ėshtė arritur nė pėrfundimin se edhe ata njerėz tė cilėt nuk i mbajnė shpatullat e tyre drejtė dhe kanė probleme me mėnyrėn e qėndrimit.

Terapia fizikake,masazhi dhe ushtrimet trupore ndihmojn nė largimin e spondiloarthrozės. Ushtrimet aerobike dhe   fitnesi, janė njė ndėr aleatėt mė tė mirė pėr tė larguar sėmundjen e spondiliatrozės. Sipas specialistėve, ēdo njeri duhet tė bėjė tė paktėn 10 minuta ushtrime nė ditė pėr tė vėnė nė lėvizje muskujt e kokės, qė kanė edhe lidhje tė drejtpėrdrejtė me palcėn kurrizore. Sipas specialistėve ēdo mėngjes koka duhet tė lėvizet mbi 20 herė majtas-djathtas, dhe qafa duhet tė rrotullohet po kaq herė, dhe menjėherė pas ushtrimeve duhet tė bėhet njė dush me temperaturė normale. Tė gjitha kėto shėrbejnė pėr tė evituar dhimbjet nga spondiliatroza gjatė ditės

  Terapia kundėr spondiliatrozės thellohet nė teknikat e relaksimit, me anė tė masazheve dhe psikoterapisė edhe pse nuk pėrjashton pėrdorimin e ilaēeve tė rekomanduara nga mjeku, sidomos antidepresivėt. Ndėrsa ilaēet mė tė rėnda kėshillohen vetėm kur dhimbjet janė tė padurueshme. Spondiliatroza ėshtė njė defekt mekanik i vertebrave, qė nuk riprodhohet, por qetėsohet me mjekime e masazhe, banja termale, qė nė disa raste pėrmirėsohet pėr disa javė, muaj apo vite. Rekomandohet kryerja e terapive fizikale 10-15 ditore ne qendra tė rehabilitimit. Spondiloartroza cervikale e qafės dhe ajo lumbare e shpinės shpesh qetėsohen dhe pėrmirėsohen me bėrjen e masazheve dhe fizioterapive, njė seancė prej   2  orėsh  qė zgjat 10 deri nė 15 ditė do t’u bėnte shumė mirė dhimbjeve tė shkaktuara.

Kėshilla: Pas kryerjes sė terapive fizikale sipas udhėzimeve tė fizioterapetėve preferohet edhe vazhdimi i ushtrimev edhe nė shtėpi sipas kėtij udhėzimi: 1-Ēdo mėngjes duhet tė bėni tė paktėn 15 minuta ushtrime pėr muskujt e qafės 2-Duhet tė bėni nė darkė dush me temperaturėn e ujit mesatare 3-Duhet tė evitoni stresin dhe dėgjimin e televizorit me zė tė lartė 4-Pirja e ēajrave tė ndryshme, veēanėrisht me mente bėn mirė pėr sėmundjen 5- Ecja, shėtitjet pasditeve ndihmojnė pėr njė gjumė mė tė mirė 6-Zgjedhja e dyshekut, e jastėkut duhet tė jetė e kujdesshme, nė mėnyrė qė ato tė pėrshtaten me masėn e qafės

 

 

 

 

Skema Anatomike

Kliko këtu...

Galeria

Kliko këtu...

Konsultim ONLINE

Kliko këtu...

Kontakti

Kliko këtu...

Copyright © 2008/2009 - Fiziomed - Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Dizajnuar & Zhvilluar: DIZAJNSHQIP