Lajmet e fundit

06 / Mars / 2010

Ushtrimet bėjnė diēka tė mahnitshme pėr shėndetin tuaj. Ndoshta nuk ėshtė diēka qė

Lexo më shumë...

Ku gjindemi ne?

Kliko këtu...

Artroza e gjurit

02 / Mars / 2010

 

                      


 

 

 

 

 

                    

 

                                                                        2.

 

 

 

             

 


 

- Sėmundjet  degjenerative tė nyjave    - artrozat –

 

 

 

Artroza  (arthrosis ) ėshtė sėmundje kronike , degjenerative , progresive qė  mė sė shpeshti i atakon nyjat sinoviale e posaēėrisht ato tė ngarkuara vazhdimisht.

Quhen sėmundje degjenerative pėr shkak se nė patogjenezėn e tyre dominojnė proceset degjenerative .

Karakteristikat kryesore tė sėmundjes janė :

Degjenerimi i kėrcit hialin, dendėsimi i kockės subhondrale dhe hipertrofia e kockės nė skajet e nyjės .

Ndėrsa karakteristikat kryesore radiologjike janė :

Ngushtimi i hapėsirės artikulare , skleroza e kockės subhondrale dhe formimi i  osteofiteve nė skajet e sipėrfaqeve artikulare si dhe paraqitja e  cistave nė kockė .

Nė literaturėn medicinale pėrdoren njė sere  emėrtimesh tė cilat shėnojnė ndryshimet degjenerative te kartilagos hijalime tė nyjeve. Nė pėrdorim janė emėrtimet :arthrosis , asteoarthritis, asteoarthrosis,asteoartroza  deformuese kronike , sėmundja degjenerative e nyjave rehumatismale articulaire degeneratif , arthrite seche dhe arthropatia deformans. Aktualisht dominon mendimi se duhet tė  pėrdoret emėrtimi arthrosis.

Arthrozat janė sėmundje mė tė shpeshta tė nyjave , ato janė shkatarė kryesor tė paaftėsisė kronike pėr punė dhe pėrkujdesje.

Arthroza mė sė shpeshti haset tek personat  e moshave mesatare dhe tė

moshave tė shtyera. Mė e shpeshtė ėshtė tek personat tė cilėt kryejnė punė tė rėnda fizike .Pėrafėrsisht njėjtė shfaqet tek personat e tė dy gjinive.                              

                                                                     

                                                                         

                                                                       

Disa lokalizime tė artrozės janė mė tė shpeshta tek gjinia femrore e disa tek gjinia mashkullore .

Sipas disa hulumtimeve artroza e nyjeve tė gjurit dhe nyjeve  tė gishtėrinjėve tė duarve ėshtė mė e shpeshtė tek femrat sesa tek mashkujt.

Kushtet klimatike nuk kanė rėndėsi sa i pėrketė shpeshtėsisė sė shfaqjes sė artrozave , por kanė rėndėsi nė intensitetin dhe shpeshtėsinė e simptomatologjisė klinike kushtet klimatike me lagėshti dhe temperature te ulėta.

Studimet bioptike kanė evidentuar ndryshime tė kartilagos artikulare pothuajse  nė ēdo person mbi moshėn 65 vjeē. Studimet klinike dhe radiologjike pasqyrojnė atė qė 1% e personava  nėn moshėn 30 vjeē.

kanė shenja tė asteoartritit. Kėto ndryshime shihen nė 10% tė tyre nėn

moshėn 40 vjeē. dhe persona deri 65 vjeē kėto ndryshime vihen re nė mė tepėr se 50% tė rasteve.

Duke u mbėshtetur nė shumė fakte tė njohura nga etiologjia dhe disa nga patogjeneza , shumica e autorėve tė vjetėr e kanė ndarė artrozėn nė primare dhe sekundare .

 

Artroza primare ( esenciale , idiopatike)

 

Ėshtė ajo tek e cila mėnyra e fillimit , pėr shumėēka akoma ėshtė e panjohur.

Shembull pėr tė janė nodulat e Heberdenit , tė cilat shfaqen familjarisht dhe pėr tė cilat mendohet se janė gjenetikisht tė kushtėzuar

 

Artroza sekundare

 

Shfaqet si pasojė e proceseve patologjike paraprakisht tė njohura , anomalive, lėndimeve etj. Thjesht mund tė thuhet se artrozat sekundare janė ato shkaktari i tė cilave dihet .

Atroza ėshtė sėmundje polietiologjike dhe polipatologjike . Shkaktar tė sėmundjes janė faktorėt e shumtė endogjen dhe egzogjen .

Faktorė te mundshėm endogjen janė :ērregullimet endokrine , gjenetike , imunobiologjike , fermentike dhe vaskulare .

Faktorė egzogjen mundė tė jenė :mikrotraumat e pėrsėritura , statika e qrregulluar , anomalitė kongjenitale , artritisi paraprak , frakturat introartikulare , obeziteti ( trashėsia ) etj.

Sipas lokalizimit tė artrozės dallojmė mė sė shpeshti :

-         Artrozėn e artikulacioneve interfalangeal distal ( artroza e Heberdenit )

-         Artroza e artikulacioneve proksimal  ( artroza e Bushorit )

-         Artroza e artikulacionit korpometakarpal ( rhizarthroza )

-         Artroza e gjunjėve  ( gonarthrosis )

-         Artroza e nyjės sė kėrdhokullės ( coxoarthrosis ) etj.

 

Artroza e gjurit  ( gonarthrosis )

 

Gonarthroza ėshtė lokalizimi i artrozės nė gju , me atakime tė lokalizuara :

nė femoro-patelar (sindromi patelar) , nė femoro-tibial dhe tė pėrgjithėsuar .

Kjo i sulmon personat adoleshentė ose tė rinjė (sidromat patelare) dhe tė rritur nė pjesėn e dytė tė jetės sė tyre dhe kjo zhvillohet me kriza.

Nė kontekstin me dhėmbje tė pėrhershme ose pas pėrpjekjeve (shkallėt , qėndrimi nė fleksion tė stėrgjatur , mbingarkesa sportive ose profesionale ) defektet e vėrejtura kryesore mbėshteten mbi zvogėlimin e amplitudes artikulare (fleksum), mbi jopėrshtatshmėrinė aftėsive muskulare (ndjeshmėri mbi jostabilitet ose njė jostabilitet i vėrtetė ) , njė zvogėlim tė aftėsive funksionale .

Hendikepi social i shkaktuar nė tė shumtėn e rasteve ėshtė bėrė pėr shkak tė profesionit ose tė aktiviteteve sportive.

Mjekimi i artrozės sė gjurit pėrfshinė aplikimin e masave tė pėrgjithshme , terapisė fizikale medikamentoze dhe asaj operative .

Nė kuadėr tė terapisė fizikale aplikohen diatermia me vale tė shkurtėra , ultrazėri , rrymat interferente , terapia ndriēuese , rrymat diodinamike , terapia me parafinė , krioterapia .

Qėllimi i kinezioterapisė ėshtė largimi i dhembjeve  dhe pėrforcimi i m. kuadriceps.

 

       Anatomia e nyjės ( artikulacionit ) sė gjurit

 

 

Articulatio genu ėshtė artikulacioni mė i madh dhe mė i koklavitur nė organizmin e njeriut .

Ky artikulacion kryhet nga ekstremiteti distal i femurit ( faqet artikulare tė kondileve tė tij ) , ekstremiteti proksimal i tibies ( kondilet e saj ) si dhe nga patella. Kondilet e femurit kanė sipėrfaqe artikulare konvekse nė formėn e elipsit. Zakonisht faqja e kondilit medial ėshtė mė e madhe se ajo e kondilit lateral. Faqet artikulare tė kondileve tė femurit nga pėrpara bashkohen dhe formojnė facies patellaris , e cila nga njė kreshtė gjatėsore ndahet nė dy sektorė – ne sektorin medial mė tė vogėl dhe ne atė lateral mė te madh , qė ėshtė dhe faqja artikulare e saj .

Faqet artikulare tė kondileve tė tibies janė mė tė vogla , paraqiten pak konkave dhe nuk iu pergjigjen nė madhėsi kondileve tė femurit , pra kemi tė bėjmė me njė artikulacion inkongruent .

Kjo inkongruencė korrigjohet me praninė e dy pėrbėrjeve prej kėrci  tė cilat quhen menisci articulares .

Menisku lateral ka formė tė rrumbullakėt ndėrsa menisku medial ka formėn e gjysmės sė hėnės .

Nė periferi ato janė mė tė trasha dhe ngjiten mire me kapsulėn artikulare , kurse medialisht nė drejtim tė eminentia intercondyloris ato  vijnė duke u holluar .

Menisqet artikulare pėrveē funksionit korrigjues tė lartėpėrmendur kanė edhe njė funksion tjetėr qė konsiston nė amortizimin e goditjeve qė herė pas here mund tė ndodhin nė artikulacionin e gjurit.

Nga pėrpara dy menisqet lidhen me lig.transversum genus. Kapsula artikulare tė femuri  fiksohet mbi nivelin e sipėrfaqeve artikulare duke lėnė jashtė artikulacionin epicondilus medialis et lateralis, kurse nė pjesėn e pasme nė linea intercondylaris .

Shtresa sinoviale e kapsules artikulare ėshtė mė e gjėrė dhe formon nė sipėrfaqen e pėrparme  tė artikulacionit nėn patelėn plica sinovialis patelaris dhe lateralisht saj plycae alares. Shtresa sinoviale formon gjithashtu eversiones synoviales .

                                                     

 

Kapsula artikulare pėrforcohet nga kėto ligamente :

1.     Lig. collaterale tibiale – fillon nga epicondilus medialis tė femurit dhe  fiksohet nė anėn mediale tė tuberositas tibiae .

2.     Lig. collaterale fibulare – fillon nga epicondilus lateralis femuri deri nė apex capitis fibulae .

Prapa artikulacionet e pėrforcojnė :

3.     Lig. popliteum  obliqum qė ėshtė pjesa pėrfundimtare e tendimit tė m.semimembranosus.

4.     Lig. popliteum arquatum, i cili fillon nga epicondilus lateralis tė femurit dhe shkon nė sipėrfaqen e pasme tė kapsules .

5.     Lig. patellae qė s’ėshtė gjė tjetėr veēse pjesa e poshtme e tendinit tė musculus quadriceps femoris , i cili fiksohet nė tuberositas tibiale .

Por jo tė gjitha fijet tendinoze mbarojnė nė kėtė ligament.

Disa nga fijet tendinoze tė m. vastus medialis lateralis (dy nga kokat e m. quadriceps femoris )  shkojnė anash dhe formojnė retinaculum patellae mediale dhe laterale , tė cilat pėrforcojnė artikulacionin anash.

Pėrveq kėtyre nė artikulacionin e gjurit kemi edhe ligamente intraartikulare, i tillė ėshtė ligamentum cruciatum, i cili pėrbėhet nga lig. Curciatum anterius dhe lig. cruciatum posterius.

                                 fig.1. Artikulacioni i gjurit

 

 

 

-         Fiziologjia e nyjės sė gjurit –

 

Gjuri ėshtė njė kompleks artikular qė shoqėrohet nga dy artikulacione tjera kondilare ( dy sipėrfaqet nė mes tė femurit edhe tibias ) dhe nga njė artikulacion troklear ( ēikrrik ),( nė mes tė femurit dhe patelės ).

Sa i pėrket artikulacionit femoro-tibial , shoqėrimi i dy artikulacioneve kondiliene  kufizojnė mobilitetin kryesor te lėvizja e vetme e fleksionit , ekstenzionit nė rrafshin sagjital.

Gjatė lėvizjeve tė fleksionit prodhohet njė lloj rrotullimi i kondileve mbi rrafshet tibiale qė pėrcillet aty pėr aty me njė rrėshqitje posteriore tė tibias nėn femur.

Siē e dimė kondila eksterne ėshtė mė stabile se sa ajo interne dhe ajo rrotullohet , me ē’rast shkaktohet njė rotacion intern automatikė i tibias nėn femur. Lėvizja e kundėrt e ekstensionit shkakton njė cikėl tė kundėrt me kėtė.

Gjatė ecjes normale gjuri kurrė nuk ėshtė nė pozitė tė ekstenzionit komplet dhe pėrdorė njė kurs prej 15-20° tė fleksionit i cili realizohet vetėm nga lėvizja rrotulluese , rrėshqitja mund tė intervenon nė amplituda tė mėdha .

Meniskėt pėrcjellin sė pari lėvizjet e sipėrfaqeve artikulare, pasiqė janė mobile, jashtė ngjitjes sė tyre ; lėvizjet e tyre janė tė kontrolluara nga lidhjet e ngushta qė paraqesin elementet tjera perioartikulare ( patela , kapsula dhe muskujt)  .

Gjatė lėvizjeve tė shpejta dhe tė pakontrolluara ato mund tė shtypen (ndrydhen) nė mes tė sipėrfaqeve dhe lėndohen , qė pastaj ka shumė pak shpresa se do tė shėrohen plotėsisht .

Nė kėto raste ėshtė e mundėshme tė bėhet heqja e pjesėshme (tė zonės sė lėnduar).

Heqja e tėrėsishme e meniskut shkakton njė jostabilitet tė tėrėsishėm tė gjurit dhe ėshtė njė burim i njė artroze afat shkurtėr .

Kur gjuri ėshtė nė pozitė tė ekstenzionit komplet kemi tė bėjmė me pozitėn e mbylljes pasive tė gjurit , ēka do tė thotė se lėvizjet e rrotacionit ose tė valgus/varusit janė tė pamundshme . Sistemi kapsulo – ligamentor qėndror , lateral dhe posterior , ėshtė pra nė njė situate tė tensionit tė madh dhe siguron stabilitetin pasiv tė gjurit, lateral,rrotacion dhe prapa.

ose apelimit , prej nga pjesa tjetėr e trupit mund tė stabilizohet pėr tė kryer funksione tjera  ( shtyerja , bartja , shqelmimi …)

Artikulacioni femoro – patelar ėshtė njė puli (ēikėrrik)i cili teorikisht lejon tė zhvillohen vetėm lėvizjet e rrėshqitjes sė faqes pasteriore tė patelės mbi pulinė (ēikrrikun) femorale . Megjithatė lehtėsuesi i sisitemit tė stabilizimit tė patelės mundėson , nė pozita tė caktuara (tė pėrafėrta me ekstensionin dhe lirimin muskular) , mobilizimin e patelės nė drejtim lateral , pėrpara , prapa si dhe poshtė .

Pozicionimi nė fleksion , valgus , rotacion ekstern korespondon me funksionin e amortizimit apo zbutjes.

Kjo ėshtė njė pozitė e lirimit relative tė artikulacionit qė mundėson , nėse sistemi aktiv ėshtė efikas , tė absorbon njė pjesė tė detyrimeve vertikale .

Pozita e dytė ėshtė ajo e fleksionit , varus , rotacion intern. Kjo ėshtė njė pozitė e lirimit relative ,i cili korespondon me njė funksion tė mbėshtetjes Ky lehtėsim (laksitet) kapsulo – ligamentar ėshtė mjaft i nevojshėm pėr tė mundėsuar hapjen anteriore tė artikulacionit femoro – tibial  dhe zhvendosjen e patelės nė fytin e troklesė(ēikėrrkut  shumė centimetra) gjatė fleksionit dhe ekstenzionit .

-         Biomekanika e gjurit –

 

Artikulacioni femoro – tibial ėshtė artikulacion bikondilar qė formohet nga sipėrfaqet qė kanė kondile konvekse (emuri) dhe sipėrfaqja pėrkatėse qė ka dy pjesė reciproke konkave (tibia) .

Lėvizjet e vetme tė kėtij artikulacioni janė lėvizjet e fleksionit dhe ekstensionit nė rrafshin sagjital .

Fleksioni i gjurit shoqėrohet edhe me njė lėvizje tė rrotacionit dhe tė rrėshqitjes sė tibias nėn femur.

Kur gjuri ėshtė nė fleksion 90° rrotacioni arrin deri nė 25-30°. ēdo herė rrotacioni intern ėshtė mė i madhė se rrotacioni extern.

Kur gjuri ėshtė nė ekstension lėvizjet e rrotacionit janė tė pamundshme .

Fleksioni maksimal i artikulacionit tė gjurit arrin deri nė 140°-150°.

Nė kėto raste sipėrfaqet artikulare tė kondileve tė femurit takojnė me ato tė tibies vetėm me pjesėn e pasme tė tyre , menisqet janė nė vendin e tyre tė zakonshėm dhe ligamentet kolaterale janė tė liruara .

Ekstensioni kryhet nė masėn deri ne 180° .

Nė kėtė rast kondilet e femurit takojnė plotėsisht nė faqet artikulare tė tibies menisqet shtypen , zhvendosen anash , ndėrsa lig. collateralia tendosen sė tepėrmi .

-Artroza e gjurit  (gonarthrosis)-

 

Procesi degjenerativ i lokalizuar nė gju quhet gonarthrosis , ku sipas disa tė dhėnave zė vendin e parė ndėr tė gjitha lokalizimet e arthrozave .

Dhembja dhe lodhja janė simptomet e para qė shfaqen gjatė ngjitjes nėpėr shkallė , pėrpjetė kodrės ose gjatė ngritjes nga pozita e ulur .

Po ashtu edhe dhembja shfaqet gjatė shtypjes nė vrimėn artikulare nė margon(buzėn) e poshtme tė patellės , nė pjesėn laterale tė saj, nė vendet ku ngjiten ligamentet dhe gjatė kompresionit tė patellės .

Ka raste kur dhembja mund tė shfaqet nė mėnyrė refleksive nė nyjėn e shėndoshė tė afėrt ose tė largėt, p.sh. dhembja nė nyjėn talokrurale pėr shkak tė gonarthrozės.Dhemja artrotike zakonisht ėshtė mė e dobėt nė krahasim me dhimbjen artritike .

Shtangimi ėshtė njė karakteristik tjetėr e cila shfaqet nė mėngjes dhe zgjat mė pak nė krahasim me artritin reumatik (AR) dhe ka intensitet mė tė dobėt , tėrheqet ose dobėsohet me lėvizjet e para tė nyjės .

Kur artroza zhvillohet nė mėnyrė tė theksuar, dhembja intensifikohet , zhvillohet hipotonia dhe atrofia e kuadricepsit, rallėherė vjen gjer te grumbullimi i eksudatit nė nyje pėr shkak tė sinovitit mekanik tė shkaktuar nga ostefitet .

Gonarthrozat nuk japin manifestime sistematike ku dhėmbja ėshtė e lokalizuar nė nyja dhe pėr rreth saj, gjithashtu nuk ka prezentim tė dyanshėm (simetrik) .

Zakonisht paraqiten pas traumave tė shpeshta nė gju, frakturave apo intervenimeve kirurgjike pas moshės madhore etj.

 

 

 

 

-         Pasqyra klinike   –

 

Simptomet dhe shenjat themelore klinike janė : dhembja . shtangimi nė 

shkallė tė ndryshme tė ērregullimit funksionalė dhe deformimit .

Sėmundja fillon ngadal dhe pa u vėrejtur.

          Simptomė e parė klinike ėshtė dhembja , e cila shfaqet gradualisht , ka intenzitet tė dobėt dhe zgjat shkurt . Nė fillim shfaqet vetėm gjatė mbingarkimit dhe zgjat gjersa vet mbingarkimi i nyjės .

          Qetėsohet pas ndėrprerjes sė mbingarkesės . Shfaqet gjatė ndryshimit tė pozitės sė trupit pas zgjimit nė mėngjes me rastin e lėvizjeve tė para ( dhimbje startuese ) , gjatė qėndrimit nė kėmbė ose ecjes dhe gjatė punės fizike .

          Pasi i sėmuri bėnė disa lėvizje tė para dhembja ėshtė mė e lehtė ose zhduket plotėsisht . Sėrish shfaqet pas njė pune tė gjatė ose tė rėndė madje edhe pas pushimit tė gjatė . Mund tė jetė e provokuar nga streset fizike dhe psiqike . Ndėrrimet e shpejta tė papritura tė disa elementeve meteorologjike , sidomos nė kuptim tė keqėsimit tė kohės mund ta provokojnė shfaqjen e dhembjes , ndėrsa dhembjen e pranishme ta keqėsoj . Karakteri i dhembjes varet nga ndjeshmėria individuale e tė sėmurit dhe nga shkalla e ndryshimeve ( dėmtimeve ) . Kryesisht ėshtė e papėrcaktuar , nganjėherė nė formė tė mundimit , ndjenjės jo tė mirė e nganjėherė nė formė tė therrjeve .

Dhembja nė tė shumtėn e rasteve ėshtė monoartikulare ose unilaterale dhe mė rrallė bilaterale . Ka raste kur shfaqet dhembja refleksive nė nyjėn e afėrt tė shėndoshė p.sh. dhembja nė nyjėn talokrurale pėr shkak tė gonartrozės .

 

Mekanizmat e dhembjes janė :

-         Periosti nė vendet e remodelimit ashtror

-         Frakturat subhondrale

-         Ngacmimi i nervave sensitive nė sinovium

-         Spazma periartikulare muskulore

-         Zvogėlimi i rrjedhjes sė gjakut nė asht

-         Inflamacioni sinovial        

 

 

Faktorėt keqėsues :

-         Ecja

-         Ndryshimet e temperaturės

-         Ecja nėpėr shkallė poshtė / lartė

 

Faktorėt lehtėsues :

-         Pushimi

-         Zvogėlimi i peshės / ngarkesės

-         Nxehtėsia / akulli

-         Medikamentet

 

Shtangimi zakonisht shfaqet nė mėngjesė , dhe zgjat pėrafėrsisht 30 min. por gjithashtu mund tė shfaqet nė ēdo kohė pas pushimit tė gjatė tė nyjės .

Pastaj shėrimi i mikrofrakturave tė ashtit subhondral , formimi i kallusit janė shkaktar nė zvogėlimin e AEL (amplituda e lėvizjes) sė nyjės e cila ėshtė e pėrcjellur me shtangim .

Ērregullimet funksionale mund tė manifestohen me kufizim tė lėvizjeve , ēka ėshtė mė pak e shprehur se tek sėmundjet tjera inflamatore reumatike .

Pacientėt me gonartrozė mund tė pėrshkruajnė probleme me ecje , ecjen nėpėr shkall lartė / poshtė , ngritja nga karriga , ndryshime nė hapa nė kohėn e ecjes etj.

Shumica e pacientėve i kompenzojnė kėto lėvizje nė mėnyrė tė pavetėdijshme nėse kanė dhembje provojnė alternativa tjera pėr tė kryer ndonjė aktivitet , nėse kanė dhembje kanė edhe kufizim tė AEL apo nuk kanė forcė tė mjaftueshme pėr atė aktivitet .

Lėvizjet mund tė jenė tė kufizuara pėr shkak tė ekzostozave dhe osteofiteve , e nganjėher pėr shak tė ndryshimeve tė kapsules artikulare ligamenteve dhe muskujve .

Efuzioni ėshtė i rrallė nė gju , disa pacient mund tė kenė efuzion intermitent , ndėrsa enjtja  nėse ekziston ėshtė gjithmonė si pasoj e proliferimeve kockore tė cilat palpohen si kockė e fortė nė anėt laterale tė zgjatimeve kockore nė formė tė egzostozės dhe osteofiteve .

Krepitacionet zakonisht dėgjohen gjatė lėvizjeve , shfaqen si pasoj e fėrkimit tė kartilagos sė degjeneruar ose fėrkimit reciprok tė pjesėve tė zhveshura tė kockave . Mund tė shfaqen edhe tek nyjat e pandryshuara kur tetivat rrėshqasin mbi sullkuset dhe prominencat e kockave dhe janė tė dėgjueshme .

Ankilozat e nyjave me ndryshime artrotike , si rregull , nuk ekzistojnė. Zvogėlimi i AEL , kombinimi i dhembjes , shtangimit dhe nganjėherė edhe i efuzionit janė shkaktarė kryesor nė kufizimin e aktivitetev tė pacientit , gjė qė ēon nė zvogėlimin e AEL. Kjo ndodhė pėr shkak tė formacioneve tė osteofiteve , humbjes sė shprehur tė kartilogos qė shpie nė mospėrshtatje tė nyjės ,spazėm periartikulare muskulare apo kontrakturė . Nė gju kemi kontrakturė fleksive .

 

 

Atrofia dhe inhibimi muskular

Efuzioni i inhibon muskujt pėr rreth nyjės, ku pjesėrisht mundė tė jetė mekanizėm mbrojtės ku shtypja intraartikulare bėhet relativisht positive .

P.sh. nėse muskuli kuadriceps kontraktohet , kjo mund tė ēoj deri te ruptura e kapsules sė nyjės sė gjurit .

Inhibimi kronik muskular nė tė shumtėn e rasteve paraqitet tek dhimbjet kronike qė ēon nė atrofi dhe ėshtė pasojė e dobėsimit muskular .

Jostabiliteti i nyjės , dobėsimi i muskujve pėr rreth nyjės , jobalancimi muskular , dhembjet epizodike sė bashku me zgjatjen kronike tė indeve tė buta , efuzioni i nyjės dhe osteofitet mund tė ndryshojnė renditjen e nyjės , e kjo mund tė ēon nė jostabilitet tė nyjės dhe sublukacion tė mundshėm .

Deformitetet ,  rritja e osteofiteve ndihmon pėr ta kompenzuar zvogėlimin e stabilitetit tė nyjės duke e rrit fushėn periferike tė sipėrfaqes artikulare . Nė gju kemi deformimet vlgus dhe varus , ku sė bashku me shlirshmėrinė e indeve tė buta ēon nė ndryshimin e biomekanikės sė nyjės .

-         Diagnoza    –

 

Diagnoza e artrozės sė gjurit vėhet nė bazė tė dhėnave karakteristike anamnestike mbi karakterin zgjatjen , intensitetin dhe sjelljen e dhembjes pėrball aktivitetit fizik .

Shpeshherė nuk pėrputhen ndryshimet radiologjike ne ankesat subjektive .

Gonarthrozat e pėrparuara relativisht lehtė diagnostifikohen , sepse shenjat klinike tė cekura janė evidente dhe tė shprehura shumė shpesh tė shoqėruara me ndryshime radiologjike karakteristike .

Diagnoza ėshtė mė e vėshtirė nė fazat e hershme , pra diagnostifikimi bazohet nė anamnezė , nė ndryshimet radiologjike dhe nė mungesėn e shenjave inflamatore nė gjak .

              

    -Diagnoza diferenciale  -

 

Nė diagnozėn diferenciale tė gonartrozės , nė radhė  tė parė , duhet menduar pėr rehumatoid artrizin , por edhe pėr sėmundje tė tjera , tė

Skema Anatomike

Kliko këtu...

Galeria

Kliko këtu...

Konsultim ONLINE

Kliko këtu...

Kontakti

Kliko këtu...

Copyright © 2008/2009 - Fiziomed - Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Dizajnuar & Zhvilluar: DIZAJNSHQIP